KYK Başvurusu Nasıl Yapılır? 2019 - 2020

KYK burs ve kredi başvuruları birçok gencin heyecanla beklediği süreçlerin başında geliyor. Yeni öğrenim hayatlarına adaptasyon sürecine giren ve ilk derslerine alışmaya çalışan öğrenciler, maddi anlamda rahatlamak için gözlerini KYK burs ve kredi başvurularına çevirdi. Her sene Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından maddi durumu yetersiz olan öğrencilere burs desteği sağlanıyor. 2019 ve 2020 KYK burs ve kredi başvurusu da bu yüzden öğrenciler için oldukça önemli. 2019 ve 2020 KYK kredi ve burs başvuru tarihleri için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

KYK Burs Başvurusu Nereden Yapılır?

KYK burs başvurusu E-devlet sistemi üzerinden kolay şekilde yapılıyor. E-devlet sistemine giriş yapabilmek için TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi gerekiyor. E-devlet şifresi olmayan öğrenciler herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında E-devlet şifresi alabilmektedir. E-devlet üzerinden KYK burs başvurusu yapacak olan öğrencilerden eğitim, sosyal ve ekonomik durum hakkında bilgiler talep ediliyor. Bu bilgilere doğru yanıt verilmesi oldukça önemli. Sistemi yanıltacak bilgiler verdiği tespit edilen öğrencilerin burs başvurusu yapması tamamen engelleniyor.

2019-2020 KYK Kredi Burs Başvurusu Ne Zaman Başlayacak?

KYK kredi ve burs başvuruları, bütün üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerinin tamamlanmasından sonra başlamaktadır. Buna göre kredi ve burs başvurularının Ekim ayı ortalarında başlaması bekleniyor. Kesin tarih ise KYK tarafından bildirilecek. KYK burs başvurusu yaparken, herhangi bir sorun yaşamamak için öğrencilerin e-devlet sistemi üzerinden okul ve bölüm bilgilerini de kontrol etmesi gerekiyor. Bilgilerinde hata olan öğrencilerin KYK bursu alması söz konusu olmamaktadır. Başvuruların geçersiz sayılmaması için kontrolleri yaptıktan sonra talep edilen bilgilerin öğrenci tarafından doldurulması gerekiyor.

2019-2020 KYK Burs Ücretleri Ne Kadar?

2019 senesinde burs ücreti 500 TL, yüksek lisans burs ücreti 1000 TL, doktora için 1500 TL olarak KYK tarafından belirlenmiştir. 2020 senesinde Ocak ayında enflasyon oranlarına göre burs ücretlerinde de artış olması bekleniyor. Burs almaya hak kazanan öğrenciler, Ocak ayından sonra burs almaya başlayacak.