Kyk Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ? Kyk Öğrenim Kredisi Erteleme Nasıl Yapılır ?

Üniversite öğrencileri eğitim hayatlarında maddi destek alabilmek için Kredi Yurtlar Kurumu tarafından hazırlanan kredilere başvurabilmektedir. Öğrenim ve katkı kredileri olarak verilen geri ödemeli destekler, öğrencilerin TC kimlik numaralarının son rakamına göre Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır. Mezun olunan tarihi izleyen iki sene sonrasında kyk borcu ödemeleri başlayacaktır.

 

2020 Kyk Borcu Nereden Sorgulanır ?

Kyk borcu sorgulama işlemleri e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştiriliyor. E-devlet sisteminde Öğrenim/Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama bölümünde borç bilgileri öğrencilere sunulmaktadır. 

E-devlet kyk borcu sorgulama haricinde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bir hizmeti olan İnteraktif Vergi Dairesi’nden borç durumu takip edilebilmektedir. Her iki sistem de kullanım kolaylığı bakımından tercih edilebilir. Öğrenciler bu platformlardan borca ilişkin ödeme planlarına, detaylı hizmet dökümlerine, ödemenin gecikmesi durumunda uygulanacak faiz oranlarına kadar birçok bilgiye ulaşabilmektedir.

 

2020 Kyk Borcu Erteleme Nasıl Yapılır ?

Çok sayıdaki üniversite mezunu e-devlet kyk borç erteleme işlemleri için başvuruda bulunmaktadır. Kredi borç ötelemesi için bazı şartlar bulunur. Ayrıca ertelemeye ilişkin ödeme planları önem kazanacaktır.

Mezun olduktan sonraki iki yıl süresince faizsiz öğrenim kredisi erteleme imkânı bulunur. Bu sayede mezunlar iki yıl boyunca kyk borcu ödemezler. Ancak iki yıl geçtikten sonraki öğrenim kredisi erteleme işlemlerinde faiz uygulaması ortaya çıkacaktır. Faiz oranlarını belirleyen faktör enflasyon oranlarıdır. İş bulamayan ve ödeme zorluğu çeken mezunlar için erteleme süresi bir yıl olarak belirlenmiştir. Bu olanaktan yararlanmak isteyenler için bazı koşullar aranmaktadır:

  • *Mezun olunan iki yılın sonrasında sigortalı bir işte çalışıyor olunmaması
  • *Lisans programından mezun olunduktan sonra yüksek lisans veya doktora eğitimine başlanması
  • *Askerlik nedeniyle sigortalı bir işe başlanamaması

 

E devlet kyk borcu erteleme başvurusu, Kredi Yurtlar Kurumu’nun web sitesinden yapılabilmektedir. Arzu edilirse yine e-devlet üzerinden erteleme başvuruları gerçekleştirilebilmektedir. Başvurucu neticesinde bir yıl sonrasında ödenmesi gereken borç tutarı tarafınıza aktarılmaktadır. Başvurucu sonucu olumsuz olarak değerlendirilen işlemler, Kredi Yurtlar Kurumu’nun kyk borç erteleme şartlarından en az birine uyulmaması nedeniyle reddedilmiş olacaktır.

 

Kyk Borçları Silinecek Mi ? 2020 Yılı Kanun Teklifinde Son Durum Nedir ?

Milyonlarca öğrenciyi ve mezunu yakından ilgilendiren kyk borcu silinecek mi sorusu, uzun zamandır cevap bekleyen ve netice alınamayan bir durumdur. Bu sorun 2020 yılında birçok milletvekili tarafından meclise taşınmıştır. Son olarak Cumhurbaşkanı konu hakkında bir açıklama yapmıştır.

Cumhurbaşkanımızın verdiği mesaj şöyle: Kredi borçlarının silinmesi durumunda kredi sisteminin tamamen kalkması gerektiği, öğrencilere sadece burs verilmesinin önemi ifade edilmiştir.

 

Hazine ve Maliye Bakanı’nın açıklamasında ise öğrenim kredisi erteleme formülleri üzerinde çalışıldığı belirtilmiştir. Anapara geri ödemesi şartının sabit kalmasıyla aşağıdaki formüller devreye sokulabilir:

  • *Kyk borçlarının yeniden yapılandırılması
  • *Kyk borcu taksitlerinin artırılması
  • *Kyk borçlarındaki faiz oranlarının düşürülmesi veya faiz oranlarının tamamen silinmesi

 

Kyk Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Mezunların belirtilen sürelerde borçlarını ödememeleri durumunda gecikme faizi işlemeye başlayacaktır. Ödememe durumu devam ettiği taktirde borçların ilk olarak bir yıllığı, ardından tamamı Vergi Dairesine devredilecektir. Bu süreçten sonra kyk borç ödemeleri bankalara değil vergi dairelerine yapılacaktır. Borç tahsil edilmediği sürece icra işlemlerinin başlaması kaçınılmaz hale gelecektir. Bu nedenlerden dolayı kyk borcu silinecek mi silinmeyecek mi tartışmaları devam edeceğe benziyor.

 

Kyk yurt,kredi ve burs gibi bilgi içeren diğer yazılarımıza göz atmak isterseniz aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Kyk Burs Sonuçları Açıklandı mı ? Yurt Başvuru Sonuçları 2020-2021

Kyk Borcu ve Öğrenim Kredisi Ödeme Nasıl Yapılır ? Kyk Borcu Nereden Ödenir ?

Kyk Burs Başvuruları Başladı mı ? Kyk Burs Başvuruları Ne Zaman ?

Kyk Wifi Giriş Ve Çıkış Yapma Sorunu Ve Kesin Çözümü