Kyk Borcu ve Öğrenim Kredisi Ödeme Nasıl Yapılır ? Kyk Borcu Nereden Ödenir ?

Üniversite okuduğu dönemde KYK öğrenim ve katkı kredisi alan öğrenciler, üniversiteden mezun olduktan sonra kyk geri ödeme işlemlerini başlatmak zorundadır. Öğrenim kredisinin verildiği tarih ile sona erdiği tarih arasındaki sürede, Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği Yİ-ÜFE artışları değerlendirilir. Bu artışlar kyk kredi ödemesinde anaparanın üzerine eklenecektir. Borçlunun geri ödeyeceği miktar bu hesaplamaların ardından ortaya çıkacaktır.

Üniversiteden mezun olanlar ilk 2 sene içerisinde kyk borcu ödeme haklarını kullanabilmektedir. Arzu edilirse iki yıl sonrasına kadar borç ödeme yükümlülüğü otomatik olarak ertelenebilir. Bu süre zarfında herhangi gibi bir faiz uygulaması söz konusu olmayacaktır. Ancak iki yıl geçtikten sonra kyk kredi ödeme işlemlerine başlanılmaz ise, bu sefer ek bir faiz uygulanacak ve ödeme planı bu şekilde oluşturulacaktır.

 

2020 Kyk Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Üniversiteden mezun olanların, öğrenim kredisi ödeme öncesinde kyk borcunu sorgulaması gerekmektedir. Bu işlem için online hizmetler kullanıma açılmıştır. Kredi Yurtlar Kurumu’nun web sitesinden veya e-devlet üzerinden kyk borçları sorgulanabilmektedir. Ayrıca kyk borç ödeme planına ilişkin bilgiler de elde edilebilmektedir.

-KYK sitesi üzerinden borç sorgulama için tıklayın

-E-Devlet kyk borcu sorgulama için tıklayın

 

2020 Kyk Borcu Nasıl Yapılandırılır? Nasıl Ödenir?

Öğrenim kredisi borcunun en az iki defa ödenmemesi durumunda tahsilatlardan sorumlu kurum vergi daireleri olmaktadır. Bu aşamadan sonra borç ödemeleri ilgili vergi dairelerine yapılacaktır.

Kyk ödeme konusunda yapılandırmaya gitmek isteyen borçlular için iki seçenek bulunmaktadır. İlk olarak, Öğrenim Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinden giriş yapılır. Ardından İnteraktif Vergi Dairesi sayfasına girilir. E-devlet şifresiyle giriş yapıldıktan sonra işlemler menüsünden Taksitlendirme İşlemleri seçilir. Bu alandaki bilgiler doldurulduktan sonra kyk borçları yapılandırılacaktır.

Online işlemleri tercih etmeyenler ise, bağlı bulundukları vergi dairesine giderek başvuru dilekçesini doldurabilmektedir. Kyk borcu, 6-9-12-18 taksit imkânı ile yapılandırmaya girebilmektedir. Taksitlerin iki ayda bir olmak üzere ödenmesi gerekecektir. Ödememe durumunda söz konusu yapılandırma bozulacaktır.

-İnteraktif Vergi Dairesi’ne giriş için tıklayın

 

2020 Öğrenim Kredisi Nasıl Ödenir ?

Kyk borç ödeme yükümlülüğü başlayan mezunlar, online işlemler sayesinde kredi borçlarını rahatlıkla ödeyebilmektedir. Kredi geri ödemelerinde olduğu gibi yurtkur ödemeleri de aynı sayfadan gerçekleştirilebilmektedir. Kyk borcu ödeme kanalları aşağıdaki gibidir:

Bu online platformlar kullanılarak kyk geri ödeme işlemi yapılabilmektedir. Ödeme seçenekleri arasında banka kartı ve kredi kartı yer almaktadır. Arzu edilirse kyk yurt ücreti ödeme seçeneği aynı yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Ödemeye ilişkin dekontu cihazınıza indirebilir veya belge olarak yazdırabilirsiniz.

 

2020 Kyk Borcu Ödenmezse Ne Kadar Faiz İşlenir ?

Zamanında ödenmeyen borçlar için günlük %1,4 gecikme faizi uygulanmaktadır. Bu faiz anaparaya eklenerek tahsil edilecektir.

Bir yıl boyunca ödeme yapmayarak kyk kredi ödeme kriterlerine uymayan borçlular, bağlı oldukları vergi dairelerinden öğrenim kredisi ödeme işlemlerini yapabilmektedir. Bu durumda başka bir kurum aracılığı ile kyk ödeme mümkün olmamaktadır.

 

Kyk yurt,kredi ve burs gibi bilgi içeren diğer yazılarımıza göz atmak isterseniz aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Kyk Burs Sonuçları Açıklandı mı ? Yurt Başvuru Sonuçları 2020-2021

Kyk Burs Başvuruları Başladı mı ? Kyk Burs Başvuruları Ne Zaman ?

Kyk Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ? Kyk Öğrenim Kredisi Erteleme Nasıl Yapılır ?

Kyk Wifi Giriş Ve Çıkış Yapma Sorunu Ve Kesin Çözümü