Kyk Burs Başvuruları Başladı mı ? Kyk Burs Başvuruları Ne Zaman ?

Üniversiteye giriş sınavında başarılı olup bir üniversite programına yerleşen öğrencilerin kredi, burs, yurt gibi birtakım ihtiyaçları bulunmaktadır. Öğrencilerin bu ihtiyaçları için Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) devreye girer. Kurumun her yıl belirli tarihler arasında açıkladığı kyk burs, kredi ve yurt başvuruları öğrenciler tarafından dikkate alınarak değerlendirilmektedir. Özellikle geri ödemesiz olması nedeniyle kyk burs başvuruları yoğun talep görmektedir. Başvurular dikkate alınırken bazı şartların yerine getirilmesi, kyk burs başvuru sonuçları açısından etkili olacaktır.

 

2020-2021 Kyk Bursuna Kimler Başvurabilir? Öncelikli Öğrenciler Kimlerdir?

5102 sayılı yasa hükmüne göre yüksek öğrenim görmekte olan ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız para kyk bursu olarak verilir. Burstan faydalanabilecek öğrenciler aşağıdaki gibidir:

 • *Ön lisans ve lisans öğrencileri,
 • *Dikey Geçiş Sınavı ile lisans programına üçüncü sınıftan devam eden öğrenciler
 • *Doktora ve master öğrencileri,
 • *ÖSYM sınavında ham puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler
 • *Belirli kriterlere uyan amatör milli sporcu öğrenciler

 

Kyk tarafından bazı öğrencilere burs öncelik hakkı tanınmaktadır:

 • *Şehit evlenmemiş ise kardeşi, evlenmiş ise çocuğu
 • *Gazi evlenmemiş ise kendisi, evlenmiş ise çocuğu
 • *Darüşşafaka Lisesi’nden mezun olanlar
 • *Sağlık Kurulu onaylı %40 ve üzeri engelliler
 • *Anne ve babasını vefat etmiş olanlar
 • *Devlete bağlı yetiştirme yurtlarında kalarak liseden mezun olanlar

Bu koşulları sağlayan her öğrencinin kyk burs başvurusu hakkı bulunmaktadır.

 

2020-2021 Kyk Burs Başvurusu Ne Zaman? Nasıl Başvurulur?

Üniversite eğitimine hak kazanan öğrenciler belirli tarihler arasında kyk burs başvurusunda bulunabilir. Kyk burs başvuru tarihi Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından kamuoyuna açıklanmaktadır. Kurumun internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından bu bilgiler öğrencilere sunulacaktır.

Önceki dönemleri kapsayan kyk burs başvuruları ekim ayı içinde gerçekleşmişti. Kesin tarihler her yıl değişebiliyor. Akademik takvimlerin oluşturulmasına istinaden son kararı KYK verecek. Geçtiğimiz sene kyk burs başvuruları 15 Ekimde başlayıp 21 Ekim saat 23:59'a kadar devam etmişti. Kesin olmamakla birlikte bu sene öngörüler başvuru tarihinin 23 Ekim 2020’ye kadar devam edeceği yönündedir.

Başvuruların nereden ve nasıl yapılacağı burs başvurusu ne zaman sorusunun yanıtı kadar önemlidir. Öğrenciler TC kimlik numaraları ve e-devlet şifreleriyle e-devlet üzerinden kyk bursu başvurusu gerçekleştirebilirler. Gençlik ve Spor Bakanlığı Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu bölümünden işlemler yapılabilecektir. Daha sonrasında kurum tarafından kyk burs başvuru sonuçları açıklanacaktır.

 

2020-2021 Kyk Burs Başvuru Sonuçları Ne zaman Açıklanır? Nereden Öğrenilir?

Süresi belirtilen tarihler arasında kyk bursu talebinde bulunan öğrenciler, kurumun açıklayacağı başvuru sonuçlarına göre burs alıp alamayacaklarını öğreneceklerdir. Kesin sonuçların açıklanacağı tarihin Kasım 2020 içinde olması beklenmektedir. Daha yakın bir öngörü ile 20 Kasım 2020 – 30 Kasım 2020 tarihleri arasında kyk burs başvuru sonuçları kamuoyuna duyurulacaktır.

Kyk tarafından açıklanan sonuçlar e-devlet üzerinde yayınlanacaktır. Başvuru sonucu, Öğrenim/Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama başlığı altından sorgulanarak öğrenilebilecektir.

 

2020-2021 Kyk Bursu Ne Kadar? Hangi Bankaya Yatıyor?

Burs ücretleri 2020 yılının gelmesiyle 500 TL’den 550 TL’ye çıkmıştı. Önümüzdeki dönemde kyk bursundan yararlanan öğrenciler her ay 550 TL alacaklar. 2021 yılına girildiğinde ücretlerin 50 ile 100 tl arasında bir artış göstermesi bekleniyor. Kyk burs paraları öğrencilerin sahip olduğu Ziraat Bankası hesap kartlarına yatmaktadır. Bu paranın başka bir yolla tahsil edilmesi mümkün değildir.

 

Kaynak: https://kygm.gsb.gov.tr/

 

Kyk yurt,kredi ve burs gibi bilgi içeren diğer yazılarımıza göz atmak isterseniz aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Kyk Burs Sonuçları Açıklandı mı ? Yurt Başvuru Sonuçları 2020-2021

Kyk Borcu ve Öğrenim Kredisi Ödeme Nasıl Yapılır ? Kyk Borcu Nereden Ödenir ?

Kyk Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ? Kyk Öğrenim Kredisi Erteleme Nasıl Yapılır ?

Kyk Wifi Giriş Ve Çıkış Yapma Sorunu Ve Kesin Çözümü