Kyk Burs Sonuçları Açıklandı mı ? Yurt Başvuru Sonuçları 2020-2021

Yüksek Öğretim Kurumları sınavında başarılı olarak bir üniversite bölümüne yerleşen öğrenciler hem yurt hem de burs seçeneklerini değerlendirmeye almaktadır.

Barınma ihtiyaçları için kyk yurt başvuruları yapılmakta, Genel Müdürlük tarafından açıklanacak olan kyk yurt sonuçları 2020 beklenmektedir. Sonuçlar açıklandıktan sonra istenen evraklar toplanmalı ve üniversite birimlerine teslim edilmelidir.

Geri ödemesiz burs imkanından yararlanmak isteyen öğrenciler kyk burs başvurusunda bulunacaktır. Kyk burs sonuçları açıklandıktan sonra, öğrencilerin Ziraat Bankası hesaplarına burslar aylık olarak yatırılmaya başlanacaktır.

 

2020-2021 Kyk Yurt Başvuruları ve Başvuru Sonuçları

Üniversitede okumaya hak kazanan her öğrenci için kyk öğrenci yurdu başvurusu hakkı bulunmaktadır. Başvurular online olarak e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bazı öncelikli durumları sağlayan öğrencilerin yurt başvuru sonuçları özelinde önceliği bulunmaktadır:

 • *Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar

 • *Amatör milli sporcu olanlar
 • *Devlet yetiştirme yurtlarında barınıp bir lise programından mezun olanlar
 • *%40 ve üzerinde engelli olanlar
 • *Şehit ve gazi çocuğu olanlar
 • *Gazi olanlar
 • *Güvenlik korucusu çocuğu olanlar

 

Yurtlar için kyk sonuç sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sorgulama sonucunun olumlu olması durumunda, KYK tarafından istenen kayıt evrakları üniversite birimine verilmelidir. Öncelikli öğrenciler için önceliklerini gösterir belge, rapor ve evrak teslimi zorunlu tutulmaktadır.

Kyk yurt sonuçları 2020, ağustos ayı içerisinde öğrencilerle paylaşılacaktır. Kesin sonuç kyk web sitesinden sorgulanabilecektir. Öğrenciler, kyk yurduna yerleşip yerleşemediklerini arzu ederlerse e-devlet üzerinden kolaylıkla öğrenebilecektir.

-Öğrenci yurdu kyk sonuç işlemlerinde sorgulama yapmak için tıklayın

 

2020-2021 Kyk Yurt Ücretleri Ne Kadar? Nereye Ödenir?

Öğrencilerin ekonomik koşulları dikkate alınarak kyk yurtlarındaki en düşük ücret 200 TL olarak belirlenmiştir. Yüksek standarttaki yurtlarda bu fiyat 340 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ise aylık ücret 400 TL’dir.

Yurt başvuru sonuçları olumlu olup barınma hizmetinden faydalanan öğrenciler, Ziraat Bankası internet bankacılığı üzerinden aylık kyk yurt ödemelerini gerçekleştirebilmektedir. Ödemelerde banka kartı ve kredi kartı kabul edilmektedir.

 

2020-2021 Kyk Burs Başvuruları ve Başvuru Sonuçları

Üniversite okuyan öğrencilerin başvuru sonucu olumlu olması halinde, 5102 sayılı kanun uyarınca geri ödemesiz verilen paraya kyk bursu denilmektedir. Öğrenciler bu bursa e-devlet üzerinden başvurabilmektedir. Sorgulama işlemleri aynı sayfadan gerçekleştirilecektir. Kurum tarafından açıklanan tarihlerde kyk bursu sonuçları duyurulacak, aylıklar öğrencilerin Ziraat Bankası hesaplarına yatırılacaktır. Burstan yararlanabilecek öğrenciler:

 • -Ön lisans, lisans, doktora, master öğrencileri

 • -Dikey Geçiş Sınavı’nı kazanan lisans öğrencileri (İntibak ve hazırlık sınıfı dahil değildir)
 • -Amatör milli sporcular
 • -ÖSYM sınavlarında ilk 100 arasına giren öğrenciler

Kyk bursunda öncelik hakkı bulunanlar, kyk yurt başvurularında olduğu gibi belirli kriterlere sahip olmalıdır.

Kyk burs sonuçları KYK tarafından kasım ayı içerisinde açıklanacaktır. Kesin tarihler belli olmasa da 20 Kasım 2020 – 30 Kasım 2020 tarihleri arasında açıklanmasına kesin gözüyle bakılmaktadır. "E-devlet kyk burs sonucu sorgulama için tıklayın"

 

2020-2021 Kyk Burs Ücretleri Ne Kadar?

Kyk bursu sonuçları olumlu bulunan öğrenciler 2020 yılında aylık 550 TL burs alacaktır. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren burslara 50 veya 100 TL zam yapılması beklenmektedir. Bir önceki yılda zam artışı 50 TL olarak uygun görülmüştür.

 

Kyk yurt,kredi ve burs gibi bilgi içeren diğer yazılarımıza göz atmak isterseniz aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Kyk Borcu ve Öğrenim Kredisi Ödeme Nasıl Yapılır ? Kyk Borcu Nereden Ödenir ?

Kyk Burs Başvuruları Başladı mı ? Kyk Burs Başvuruları Ne Zaman ?

Kyk Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ? Kyk Öğrenim Kredisi Erteleme Nasıl Yapılır ?

Kyk Wifi Giriş Ve Çıkış Yapma Sorunu Ve Kesin Çözümü