Özel Yurtlar Ücret İadesi Yapacak mı ? Yasal Prosedürler Nedir ?

Özel yurtlarda kalan öğrencilerin covid-19 salgını sonrası okullar tatil edilmişti.  Tatil süreci uzadı ve birçok üniversite uzaktan öğretime geçti. Bu süreçte dersler ve sınavlar online yapıldı. Tabi bu durumda yurtlar boş kaldı ve birçok öğrenci kalmadığı ayların ücretinin iade edilmesini beliyor. Birçok özel yurt ise kalmadığı ayların ödemesini istiyor.  

 

Herkesin merak ettiği soru; Taksitli ödeme yapan öğrenciler kalmadığı ayların ücretini ödeyecek mi? Sene başında peşin olarak ödenen ücretler ne olacak öğrenciye kalmadığı aylar iade edilecek mi ?

Evet peşin ödeme yapan öğrencilerin için kalmadığı ayların ücreti iade edilecek ancak bu tutarın %30 u yurt yönetimi tarafından kesilebilecek.

Yine taksitli ödeme yapan öğrenciler kalmadığı ayların ücretinin %30 nu ödemesi gerekiyor.

Konu ile alakalı ilgili yönetmelikte; Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumlan Genel Müdürlüğü 15.04.2020 Tarih ve 639743 sayılı barınma hizmeti ücretlerinin iade edilip edilmeyeceği, iade edilecek ise ne şekilde ve ne kadarının iade edileceği hususlarında açıklamada yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı 17 Mart itibari ile Korona Virüs tedbirleri kapsamında yurttan ayrılan öğrencilerin; 

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 15.04.2020 Tarih ve 639743 sayılı Barınma Hizmeti Yönetmeliği Barınma Hizmeti Ücretleri Ve Yükümlülükler kısmında belirtilen 20. Maddeye göre işlem yapılmasını istedi.

 

Kanunda Yer Alan Maddeler

Madde 20 (4) (Değişik: 22/1/2018-2018/11277 K.) Kuruma kayıt yaptıran öğrencilerden 15 Eylül tarihine kadar kurumdan ayrılanlardan hizmet sunum taahhütnamesinde belirlenen yıllık barınma hizmeti ücretinin %10’u, 15 Eylül ve sonrasında ayrılanlardan ise barınma hizmeti aldığı aylar ve içinde bulunulan ayın ücretinin tamamı ve kalan aylara ait barınma hizmeti ücretinin %30’u alınır. Bu öğrencilere depozitoları ile peşin ödeme yapılan hallerde bu fıkraya göre hesaplanacak ücret mahsup edilerek geriye kalan tutar bir ay içinde iade edilir ve hizmet sunum taahhütnamesi feshedilir. Aylık barınma hizmeti ücreti, hizmet sunum taahhütnamesinde belirlenen yıllık barınma hizmeti ücretinin hizmet sunulmak üzere belirlenen ay sayısına bölünmesi ile tespit edilir.

Ücret iadesi ve sözleşme feshi ile ilgili sorunun cevabı bu şekilde verilmiş oluyor. Yani taksitli ödeme yapan öğrenciler kalmağı ayların ücretinin %30 unu ödeyip sözleşmelerini fesh edebilecektir.

Yine peşin ödeyen öğrenciler için kalmadığı ayların ücretinin %30 u kesilip kalan kısım iade edilecektir.

Daha iyi anlaşılması için örnek verelim.

 

Taksitli Ödeme Yapan Öğrenciler İçin Geri Ödeme Nasıl Yapılır

Yıllık ücreti 10.000tl olan yurdun.  Son üç ayı 3000tl bu ücretin %30 ise 900tldir. Öğrenci 900tl ödeyip sonra sözleşmesini iptal edebilir.

 

Peşin Ödeme Yapan Öğrenciler İçin Geri Ödeme Nasıl Yapılır

Peşin ödeyen öğrenciler için yine 10000tl örneğini kullanalım. 10000tl için kalınmayan ayların ücreti 3000tl bu durumda işletme 3000tl nin yüzde 30 unu yani 900tl sini alıp 2100tl sini iade etmesi gerekiyor.

Yurt ücretlerinin iadesinde her iki tarafın karşılıklı olarak anlayışlı olması, iade sürecinin kolaylıkla yapılmasını sağlayacaktır.