Gümüşhane Yurtları Gümüşhane Özel Öğrenci Yurtları

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Gümüşhane, ülkemizin ufak illerinden biridir. Doğusunda Bayburt, kuzeyinde Trabzon, batısında Giresun, güneyinde Erzincan bulunmaktadır. Dağlık ve engebeli bir araziye sahiptir. Kuzey bölgesini Zigana Dağları ve Trabzon Dağlarının güney kısmı oluşturmaktadır. Tam bir Anadolu kenti olan Gümüşhane’de Satala veya Sadak olarak da bilinen antik kent bulunmaktadır. Kentin geçmişinin izlerini taşımaktadır.

Harika bir manzaraya sahip olan İmni Gölü ise kentin bir diğer doğal güzelliğidir. Karadeniz’in yaylaları ile meşhur olduğunu herkes bilmektedir. Gümüşhane’nin en yeşil ve huzurlu yaylası Boyunyurt Yaylası’dır. Yaz aylarında çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan Boyunyurt Yaylası yeşillikler içinde vakit geçirmek için harika bir mekandır.

17.yüzyılda Rumlar tarafından kurulmuş Santa Harabeleri kentin en gözde turistik alanıdır. Dini, kültürel ve ticari yerleşim yeri olarak kurulmuş olan Santa zamanında Rum çetelerinin sığınağı olarak kullanılmıştır. 7 mahalle ve 300’ü aşkın evden oluşmaktadır. Doğal ve tarihi güzelliklerini koruma altına alan kentte Gümüşhane üniversitesi yer almaktadır. Küçük bir kent olmasına rağmen sınırlarında bulunan üniversite kentin eğitime yaklaşımının en güzel göstergesidir. Üniversiteliler barınma ihtiyaçlarını kentteki devlet veya özel yurtlardan karşılamaktadır.

Daha fazla

Aradığınız kriterlere uygun yurt bulunamadı

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için çerez kullanımı yapılmaktadır.